Międzynarodowy Dzień Kobiet - Czy wiesz, że...?
  • dzień ten, obchodzony i znany jest, niemal na całym świecie!
  • W 2024 roku Dzień Kobiet obchodzony jest po raz 113!
  • historia Dnia Kobiet sięga początków XX wieku!
  • wbrew pozorom nie jest to komunistyczne święto!
  • chociaż Dzień Kobiet był częstym elementem propagandy i kronik filmowych z okresu PRL - geneza tego "święta" sięga wcześniejszych czasów!

• pochodzenie tego święta związane jest z ruchami feministycznymi i emancypacją z początków XX wieku

• za czasów PRL-u najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych, a obchodzenie Dnia Kobiet było w zakładach pracy... obowiązkowe.

W naszej szkole dzień ten minął w miłej i radosnej atmosferze. Były kwiaty i życzenia, mydełka oraz słodkie przekąski.

Przykładów "męskiej" pamięci, wdzięczności i uwielbienia było sporo, prawie jak w piosence z przedszkola: "...niech żyją nam zdrowe i Pani nasza i Mama i Woźna, Kucharka, i szkolna Lekarka..., niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek, uśmiechy są dla niech zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie..."