Pierwszy września, nam dzieciom i młodzieży, kojarzy się przede wszystkim z rozpoczeciem roku szkolnego.

Dla Gdańska, Europy i świata ten dzień na zawsze pozostanie dniem zadumy, pamięci i refleksji.

85 lat temu, pierwszego września 1939 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte z niemieckiego pancertnika Schleswig- Holstein padły pierwsze strzały - Niemcy zaatakowały Polskę.

Rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wolne Miasto Gdańsk bohatersko broniło się w nierównej walce: żołnierze, nauczyciele, harcerze, mieszkańcy Pomorza i Kaszub.

Pamiętamy też o 80 rocznicy Powstania Warszawskiegoo, o heroizmie tych, którzy bronili Warszawy - naszej stolicy: o żołnierzach, cywilach, zwyklych mieszkańcach również dzieciach, harcerzach Szarych Szeregów.

Druga wojna światowa trwała prawie 6 lat, nasza ojczyzna straciła 6 milionów obywateli.

Nigdy więcej wojny!

Gdańsk to również miasto wolności i solidarności, to miasto, które 44 lata temu dało impuls innym narodom do walki o równość i prawa obywatelskie: godne życie, prawo do pracy i nauki.

W Stoczni Gdańskiej narodził się ruch robotniczy "Solidarność". Niezłomna postawa i odwaga Stoczniowców i Robotników przyczyniły sie do upadki komunizmu w Europie.

Gdańsk poprzez podpisane w 1980 roku Porozumienie Sierpniowe uczy i przypomina, jak ważne jest pojednanie, jak cenna jest wartość pokoju.

Gdańsk codziennie udowadnia, że solidarność oznacza ludzi pomagających i wspierających się nawzajem.